  • ES2000-NO.3-B8-0-50MM
ES2000-NO.3-B8-0-50MM
advertisement
Manufacturer No:
ES2000-NO.3-B8-0-50MM
HK JDW NO:
798-ES2000-NO.3-B8-0-50MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Polyolefin Black Thin Loose Piece
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES2000-NO.3-B8-0-50MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ES2000
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Strain Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.164' 50.00mm 1.97
  • Diameter - Inside
    10.85 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.427 (10.85mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.095 (2.41mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.075 1.91mm