  • ES2000-NO.3-B8-0-70MM
ES2000-NO.3-B8-0-70MM
advertisement
Manufacturer No:
ES2000-NO.3-B8-0-70MM
HK JDW NO:
798-ES2000-NO.3-B8-0-70MM
Package:
Description:
HEATSHRINK 0.427" X 0.23' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES2000-NO.3-B8-0-70MM
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ES2000
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Strain Resistant
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.230' 70.00mm 2.76
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.427 (10.85mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.095 (2.41mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.075 1.91mm