  • ES2000-NO.4-A1-0-65MM
ES2000-NO.4-A1-0-65MM
advertisement
Manufacturer No:
ES2000-NO.4-A1-0-65MM
HK JDW NO:
798-ES2000-NO.4-A1-0-65MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves HS-TUBE .70" BK PRICE PER PC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ES2000-NO.4-A1-0-65MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ES2000
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.213' 65.00mm 2.56
  • Diameter - Inside
    17.78 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.700 (17.78mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.175 (4.45mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.095 2.41mm