  • ESD-113-G-26
ESD-113-G-26
advertisement
Manufacturer No:
ESD-113-G-26
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ESD-113-G-26
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Elevated Socket Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 26 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
ESD-113-G-26
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESD
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Elevated Socket
  • Number of Positions
    26
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    LOW INSERTION FORCE
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Insulation Height
    0.300 7.62mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.215 5.46mm