  • ESDA14V2SC6
ESDA14V2SC6
advertisement
Manufacturer No:
ESDA14V2SC6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-ESDA14V2SC6
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ESDA14V2SC6
Description:
TVS DIODE 12VWM SOT23-6
Step5Bar-code shipping tag
ESDA14V2SC6
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ESDA, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    6
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Capacitance
    100pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    14.2V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Depth
    1.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ESDA14
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.25V
  • Number of Elements
    4
  • Working Voltage
    14.2V
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    23.95V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Peak Pulse Current
    15A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Peak Pulse Power
    300W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    15.8V
  • Reverse Breakdown Voltage
    14.2V
  • Max Breakdown Voltage
    15.8V
  • ESD Protection
    Yes
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.75mm