  • ESH226M200AH4AA
ESH226M200AH4AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH226M200AH4AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESH226M200AH4AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
22μF Capacitor 20% 140mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESH226M200AH4AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.142mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Diameter
    10mm
  • Height
    19mm