  • ESH478M6R3AM7AA
ESH478M6R3AM7AA
advertisement
Manufacturer No:
ESH478M6R3AM7AA
HK JDW NO:
417-ESH478M6R3AM7AA
Description:
4.7mF Capacitor 20% 1320mA 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESH478M6R3AM7AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    4.7mF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.299mA
  • Ripple Current
    1320mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.32
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm