  • ESK335M350AH1AA
ESK335M350AH1AA
advertisement
Manufacturer No:
ESK335M350AH1AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESK335M350AH1AA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
3.3μF Capacitor 20% 39mA 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
ESK335M350AH1AA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Packing Method
    Bulk
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.045mA
  • Ripple Current
    39mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm