  • ESK475M050AC3AA
ESK475M050AC3AA
advertisement
Manufacturer No:
ESK475M050AC3AA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-ESK475M050AC3AA
Package:
Radial
Datasheet:
ESK475M050AC3AA
Description:
4.7μF Capacitor 20% 40mA 2mm Radial
Quantity:
In Stock : 9318
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ESK475M050AC3AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    40mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm