  • ESMG350ETD102MK20S
ESMG350ETD102MK20S
advertisement
Manufacturer No:
ESMG350ETD102MK20S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMG350ETD102MK20S
Package:
Radial, Can
Description:
SMG 1000μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.145A 0.492Dia 12.50mm -40°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
ESMG350ETD102MK20S
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SMG
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.145A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.145A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7175A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm