  • ESMH451VSN561MA63T
ESMH451VSN561MA63T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH451VSN561MA63T
HK JDW NO:
856-ESMH451VSN561MA63T
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SMH 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.98A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH451VSN561MA63T
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    444mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.98A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.98A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2614A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm