  • ESMH500VSN332MP30T
ESMH500VSN332MP30T
advertisement
Manufacturer No:
ESMH500VSN332MP30T
HK JDW NO:
856-ESMH500VSN332MP30T
Description:
SMH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.37A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
ESMH500VSN332MP30T
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.37A
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5596A @ 100kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm