  • ESMH800VSN332MR30S
ESMH800VSN332MR30S
advertisement
Manufacturer No:
ESMH800VSN332MR30S
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-ESMH800VSN332MR30S
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
SMH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.17A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 11672
Step5Bar-code shipping tag
ESMH800VSN332MR30S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    SMH
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.804A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm