  • ESR03EZPF10R0
ESR03EZPF10R0
advertisement
Manufacturer No:
ESR03EZPF10R0
HK JDW NO:
687-ESR03EZPF10R0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ESR03EZPF10R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ESR Series, Thick Film, 10Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 25854
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ESR03EZPF10R0
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm