  • ESW-119-38-S-D
ESW-119-38-S-D
advertisement
Manufacturer No:
ESW-119-38-S-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-ESW-119-38-S-D
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Elevated Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 38 Positions Forked
Step5Bar-code shipping tag
ESW-119-38-S-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ESW
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Elevated Socket
  • Number of Positions
    38
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    550VAC
  • Additional Feature
    LOW INSERTION FORCE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Forked
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5.2A per Contact
  • Insulation Height
    0.435 11.05mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.290 7.37mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.195 inch
  • Body Depth
    0.435 inch
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch