  • ETD630N16P60HPSA1
ETD630N16P60HPSA1
advertisement
Manufacturer No:
ETD630N16P60HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ETD630N16P60HPSA1
Package:
Module
Datasheet:
ETD630N16P60HPSA1
Description:
THYR / DIODE MODULE DK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ETD630N16P60HPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C TC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    19800A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    300mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    700A
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    635A