  • ETQ-P5M2R5YFC
ETQ-P5M2R5YFC
advertisement
Manufacturer No:
ETQ-P5M2R5YFC
HK JDW NO:
590-ETQ-P5M2R5YFC
Datasheet:
ETQ-P5M2R5YFC
Description:
FIXED IND 2.5UH 18.1A 5.9 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
ETQ-P5M2R5YFC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    2-SMD, J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2009
  • Series
    PCC-M1054M
  • Size / Dimension
    0.421Lx0.394W 10.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    7.73mOhm
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    18.1A
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    6A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5.9mOhm Max
  • Current
    5.1A
  • Max DC Current
    6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    27.2A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    15.1A
  • Series Resistance
    5.3mOhm
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 10% TOLERANCE
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm