  • ETZ1100N16P70HPSA1
ETZ1100N16P70HPSA1
advertisement
Manufacturer No:
ETZ1100N16P70HPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-ETZ1100N16P70HPSA1
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
ETZ1100N16P70HPSA1 Overview
ETZ1100N16P70HPSA1 Features
ETZ1100N16P70HPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies ETZ1100N16P70HPSA1 applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Battery charges
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Wind mill
  • Power converters
  • Uninterruptable power supplies
  • Heat and temperature control
  • Motor starters
Step5Bar-code shipping tag
ETZ1100N16P70HPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    135°C TJ
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    33600A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    1000A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    1051A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.52V