  • EUEA18-4.000M
EUEA18-4.000M
advertisement
Manufacturer No:
EUEA18-4.000M
Manufacturer:
Ecliptek
HK JDW NO:
3402-EUEA18-4.000M
Package:
Datasheet:
Description:
EUEA18-4.000M datasheet pdf and Crystals product details from Ecliptek stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EUEA18-4.000M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Metal
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Additional Feature
    AT-CUT CRYSTAL; BULK
  • HTS Code
  • Depth
    4.7mm
  • Frequency
    4MHz
  • Frequency Stability
    50 ppm
  • Pin Count
    2
  • Lead Pitch
    4.88mm
  • Physical Dimension
    L11.18XB4.7XH13.58 (mm)/L0.44XB0.185XH0.535 (inch)
  • Operating Frequency
    4MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Frequency Tolerance
    0.003%
  • Aging
    5 PPM/YEAR
  • Crystal/Resonator Type
    PARALLEL - FUNDAMENTAL
  • Height
    13.589mm
  • Length
    11.18mm
  • Width
    4.699mm