  • EVC-I-75A-600-P-3
EVC-I-75A-600-P-3
advertisement
Manufacturer No:
EVC-I-75A-600-P-3
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-EVC-I-75A-600-P-3
Package:
Datasheet:
EVC-I-75A-600-P-3
Description:
CORD J1772 TO CBL 3.00' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVC-I-75A-600-P-3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~55°C
  • Published
    2012
  • Series
    EVC
  • Feature
    Charging, Electric Vehicles
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Power
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    240V 600V
  • Style
    Male Receptacle to Leads
  • Current Rating
    75A
  • Number of Conductors
    3 Power, 2 Signal
  • Approval Agency
    CE, cUL, UL
  • Cable Length
    914mm
  • 1st Connector
    J1772
  • 2nd Connector
    Cable
  • Approved Countries
    Americas, Japan
  • Length
    3.00' 914.4mm