  • EVJ-C20F02A24
EVJ-C20F02A24
advertisement
Manufacturer No:
EVJ-C20F02A24
HK JDW NO:
590-EVJ-C20F02A24
Package:
Datasheet:
EVJ-C20F02A24
Description:
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVJ-C20F02A24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    EVJ
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    20kOhm
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Termination Style
    PC Pins, Board Locks
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Logarithmic
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.610 x 0.476 Face x 0.610 H 15.50mmx12.10mmx15.50mm
  • Number of Gangs
    2
  • Actuator Length
    0.689 17.50mm