  • EVQ-3PLA15
EVQ-3PLA15
advertisement
Manufacturer No:
EVQ-3PLA15
HK JDW NO:
590-EVQ-3PLA15
Package:
Datasheet:
EVQ-3PLA15
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EVQ-3PLA15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    EVQ3PL
  • Feature
    Push Plate
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    357gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    4.90mm x 4.90mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.02A @ 15VDC
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    1.50mm