  • EX64-TQG100I
EX64-TQG100I
advertisement
Manufacturer No:
EX64-TQG100I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-EX64-TQG100I
Package:
100-LQFP
Datasheet:
EX64-TQG100I
Description:
2.5V V 1.1 ns ns FPGAs EX Series 250MHz MHz 100-LQFP 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
EX64-TQG100I Overview
A 100-LQFP package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. Its 56 I/Os help it transfer data more efficiently. The supply voltage is 2.5V volts. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 2.3V~2.7V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The EX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the EX family of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C TA. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As a whole, it has 100 terminations. Related parts can be found by using its base part number EX64. 100 pins are designed into the device. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. Among its basic building blocks, there are 3000 gates that are included in it. The data is stored and transferred using 128 registers that are used for this purpose. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 250MHz. A feature of this system is also called LG-MIN; WD-MIN; TERM PITCH-MIN, which gives it a unique characteristic.
EX64-TQG100I Features
56 I/Os
100 LABs/CLBs
128 registers
Operating from a frequency of 250MHz
EX64-TQG100I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation EX64-TQG100I FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Secure Communication
  • Bioinformatics
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Medical ultrasounds
  • Automotive
  • Video & Image Processing
  • Radar and Sensors
  • Broadcast
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
EX64-TQG100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    EX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LG-MIN; WD-MIN; TERM PITCH-MIN
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    250MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EX64
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Number of I/O
    56
  • Propagation Delay
    1.1 ns
  • Turn On Delay Time
    1.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Gates
    3000
  • Number of Registers
    128
  • Height
    1.4mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm