  • EXB100-48S3V3
EXB100-48S3V3
advertisement
Manufacturer No:
EXB100-48S3V3
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-EXB100-48S3V3
Package:
9-DIP Module, 8 Leads, 1/2 Brick
Datasheet:
EXB100-48S3V3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EXB100-48S3V3
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Published
    2002
  • Series
    EXB100 (100W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.39 H 61.0mmx57.9mmx10.0mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    100W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    30A