  • EXQ125-48S05-R
EXQ125-48S05-R
advertisement
Manufacturer No:
EXQ125-48S05-R
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-EXQ125-48S05-R
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
EXQ125-48S05-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EXQ125-48S05-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/4 Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    EXQ125 (100W)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.50 H 57.9mmx36.8mmx12.7mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    100W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    33V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    20A