  • EXV687M6R3A9PAA
EXV687M6R3A9PAA
advertisement
Manufacturer No:
EXV687M6R3A9PAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EXV687M6R3A9PAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EXV 680μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
EXV687M6R3A9PAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    EXV
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0428mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    595mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • ESR
    120 mΩ
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    12mm
  • Width
    10.3mm