  • EZ240D12-B
EZ240D12-B
advertisement
Manufacturer No:
EZ240D12-B
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-EZ240D12-B
Package:
Module
Datasheet:
EZ240D12-B
Description:
RELAY SSR 12A 240VAC AC OUT QC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EZ240D12-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    EZ
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NC (1 Form B)
  • Voltage - Input
    3V~15VDC
  • Throw Configuration
    SPST
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Load Current
    12A