  • EZA-NPE221M
EZA-NPE221M
advertisement
Manufacturer No:
EZA-NPE221M
HK JDW NO:
590-EZA-NPE221M
Package:
2512 (6431 Metric), Concave
Datasheet:
EZA-NPE221M
Purchasing and Inquiry
EZA-NPE221M Overview
When seated, the maximal height is 0.030 0.75mm.It operates with the size / dimension of 0.252Lx0.122W 6.40mmx3.10mm.Temperature coefficient = E.In a 2512 (6431 Metric), Concave case, the product is packaged.A 1.27mm terminal pitch is used for this part.The voltage rated for this electrical part is 25V.
EZA-NPE221M Features
the maximal height is 0.030 0.75mm
with the size / dimension of 0.252Lx0.122W 6.40mmx3.10mm
A temperature coefficient of E
a 1.27mm terminal pitch
EZA-NPE221M Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components EZA-NPE221M applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
EZA-NPE221M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6431 Metric), Concave
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    EZA-NP
  • Size / Dimension
    0.252Lx0.122W 6.40mmx3.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    E
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Depth
    3.1mm
  • Case Code (Metric)
    6431
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    8
  • Temperature Characteristics Code
    E
  • Voltage
    25V
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    8
  • Height
    750μm
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm
  • Length
    6.4mm