  • EZJ-ZZV800AA
EZJ-ZZV800AA
advertisement
Manufacturer No:
EZJ-ZZV800AA
HK JDW NO:
590-EZJ-ZZV800AA
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
EZJ-ZZV800AA
Description:
VARISTOR 80V 0201
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EZJ-ZZV800AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Circuits
    1
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    3pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Typ)
    80V
  • Varistor Voltage
    80V
  • Circuit DC Voltage-Max
    5V