  • F0603E0R50FSTR
F0603E0R50FSTR
advertisement
Manufacturer No:
F0603E0R50FSTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F0603E0R50FSTR
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
F0603E0R50FSTR
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F0603E0R50FSTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Terminal Material
    Nickel
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Accu-Guard® II
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.025 H 1.60mmx0.81mmx0.63mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    250mOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    810μm
  • Current Rating
    500mA
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    32V
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.25Ohm