  • F10-3600-C2
F10-3600-C2
advertisement
Manufacturer No:
F10-3600-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-F10-3600-C2
Package:
Datasheet:
F10-3600-C2
Description:
Power Transformers 10VCT@3.6A 5V@7.2A 36VA 6pin Class 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F10-3600-C2
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2012
  • Series
    Split Pack™, Class 2/3, F
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    36W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 7.2A Series 3.6A
  • Power - Max
    36VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    3.6A
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm
  • Width
    55.55mm