  • F1206B1R50FWTR
F1206B1R50FWTR
advertisement
Manufacturer No:
F1206B1R50FWTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F1206B1R50FWTR
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
F1206B1R50FWTR
Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1206B1R50FWTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Accu-Guard® II
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W x 0.047 H 3.10mmx1.60mmx1.20mm
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    120mOhm
  • Terminal Finish
    TIN LEAD/NICKEL
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    1.6mm
  • Current Rating
    1.5A
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
    0.01
  • DC Cold Resistance
    0.12Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Height
    1.2mm