  • F1500FA10
F1500FA10
advertisement
Manufacturer No:
F1500FA10
Manufacturer:
Curtis Industries
HK JDW NO:
213-F1500FA10
Package:
Datasheet:
F1500FA10
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1500FA10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to F1500FA10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Screw Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    F1500
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 29.08mm x 32.39mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Voltage - IEC
    250VAC