  • F1772SX232731KFPB0
F1772SX232731KFPB0
advertisement
Manufacturer No:
F1772SX232731KFPB0
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F1772SX232731KFPB0
Description:
F1772S 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
F1772SX232731KFPB0
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    F1772S
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm