  • F18107SDK1600
F18107SDK1600
advertisement
Manufacturer No:
F18107SDK1600
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-F18107SDK1600
Package:
Module
Datasheet:
F18107SDK1600
Description:
CRYDOM F18107SDK1600 Thyristor, 1.6 kV, 150 mA, 105 A, 105 A, Module, 7 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F18107SDK1600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Termination
    Screw
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Current Rating
    105A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Output Current
    105A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • RMS Current (Irms)
    105A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    2250A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Structure
    Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs
  • Height
    29.9mm
  • Length
    91.9mm
  • Width
    20mm