  • F1827DH1400
F1827DH1400
advertisement
Manufacturer No:
F1827DH1400
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-F1827DH1400
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Discrete Semiconductor Modules 25A 530VAC MODULE SCR/DIODE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F1827DH1400
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Current Rating
    25A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.4kV
  • RMS Current (Irms)
    25A
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    400A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Structure
    Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes
    1 SCR, 1 Diode
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    125°C