  • F1857CCD600
F1857CCD600
advertisement
Manufacturer No:
F1857CCD600
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-F1857CCD600
Package:
Module
Datasheet:
F1857CCD600
Step5Bar-code shipping tag
F1857CCD600
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    55A
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 165A
  • Forward Current
    55A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    55A DC
  • Forward Voltage
    1.4V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    55A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V