  • F222K47S3NN63J7R
F222K47S3NN63J7R
advertisement
Manufacturer No:
F222K47S3NN63J7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F222K47S3NN63J7R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
F222K47S3NN63J7R
Description:
F 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% S3N 0.472Dia 12.00mm High Voltage Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 10076
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F222K47S3NN63J7R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    S3N
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    S3N
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Voltage
    1kV
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Diameter
    12mm