  • F222K53Y5RN63J7R
F222K53Y5RN63J7R
advertisement
Manufacturer No:
F222K53Y5RN63J7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F222K53Y5RN63J7R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
F222K53Y5RN63J7R
Description:
F 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5R 0.531Dia 13.50mm -30°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
F222K53Y5RN63J7R
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    F
  • Size / Dimension
    0.531Dia 13.50mm
  • Tolerance
    ±10%