  • F280A1-113-D0720
F280A1-113-D0720
advertisement
Manufacturer No:
F280A1-113-D0720
HK JDW NO:
567-F280A1-113-D0720
Package:
Datasheet:
F280A1-113-D0720
Description:
NMB TECHNOLOGIES F280A1-113-D0720 DC MOTORIZED IMPELLER, 280 X 129MM, 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F280A1-113-D0720
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    4.6lbs 2.1kg
  • Material - Blade
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -22~158°F -30°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    F280
  • Size / Dimension
    Round - 280mm Dia
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    225.6W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Max Power Dissipation
    225.6W
  • Current Rating
    4.7A
  • Lifetime @ Temp
    70000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    2400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    1304.0 CFM (36.51m3/min)
  • Noise
    81.0 dB
  • Voltage Range
    30V~72VDC
  • Static Pressure
    2.346 in H2O (584.4 Pa)