  • F360.50BK150
F360.50BK150
advertisement
Manufacturer No:
F360.50BK150
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-F360.50BK150
Package:
Datasheet:
F360.50BK150
Description:
SLEEVING 0.5" ID PET 150' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F360.50BK150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -70°C~125°C
  • Series
    F360°
  • Feature
    Chemical Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Sleeving
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Heat Protection
    Flame Retardant
  • Length
    150' 45.72m
  • Diameter - Outside
    0.560 (14.22mm)
  • Diameter - Inside
    0.500 (12.70mm)
  • Wall Thickness
    0.030 0.76mm