  • F391K33Y5RP6UK5R
F391K33Y5RP6UK5R
advertisement
Manufacturer No:
F391K33Y5RP6UK5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-F391K33Y5RP6UK5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
F391K33Y5RP6UK5R
Description:
F 390pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% Y5R 0.335Dia 8.50mm -30°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
F391K33Y5RP6UK5R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    F
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    SMPS Filtering
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V