  • F412R-24MB
F412R-24MB
advertisement
Manufacturer No:
F412R-24MB
Manufacturer:
Nidec Copal Electronics
HK JDW NO:
184-F412R-24MB
Package:
Axial
Datasheet:
F412R-24MB
Description:
FAN AXIAL 41X12.2MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F412R-24MB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    0.044lb 19.96g
  • Material - Frame
    Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2006
  • Series
    F412R
  • Size / Dimension
    Square - 41mm Lx41mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    140°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    960mW
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    960mW
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.040A
  • Max Power Dissipation
    960mW
  • Current Rating
    40mA
  • RPM
    5400 RPM
  • Bearing Type
    1 Ball/1 Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    5.3 CFM (0.148m3/min)
  • Noise
    23.0 dB(A)
  • Voltage Range
    20.4V~26.4VDC
  • Static Pressure
    0.102 in H2O (25.5 Pa)
  • Width
    12.20mm