  • F52L-1A7A1-11009
F52L-1A7A1-11009
advertisement
Manufacturer No:
F52L-1A7A1-11009
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-F52L-1A7A1-11009
Package:
Datasheet:
Description:
Aurora F52L Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 9 Positions Surface Mount Tin -40°C~105°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 1124
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
F52L-1A7A1-11009
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Cable End Type
    Straight
  • Contact Finish Thickness
    80.0μin 2.03μm
  • Height Above Board
    0.198 5.04mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Aurora F52L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    9
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm