  • F5C2ELF-160
F5C2ELF-160
advertisement
Manufacturer No:
F5C2ELF-160
Manufacturer:
Fox Electronics
HK JDW NO:
310-F5C2ELF-160
Package:
DIP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
F5C2ELF-160
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    14
  • Number of Terminations
    4
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    100 ppm
  • Operating Frequency
    160MHz
  • Power Supplies
    5V
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Supply Current-Max
    100mA
  • Output Low Current-Max
    16mA
  • Current - Input
    40mA
  • Height
    5.08mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    13.2mm