  • F931C107MCC
F931C107MCC
advertisement
Manufacturer No:
F931C107MCC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931C107MCC
Package:
2312
Datasheet:
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.016mA 2312
Step5Bar-code shipping tag
F931C107MCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Tan Delta
    0.15
  • Dissipation Factor
    15 %
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    2.794mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm