  • F931C336MBA
F931C336MBA
advertisement
Manufacturer No:
F931C336MBA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931C336MBA
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
33μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.9Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
Step5Bar-code shipping tag
F931C336MBA
    Select All
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    5.3μA
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.3114mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Published
  • Tolerance
    20%