  • F931D106MAA
F931D106MAA
advertisement
Manufacturer No:
F931D106MAA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-F931D106MAA
Purchasing and Inquiry
F931D106MAA Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.5Ohm, also referred to as internal resistance.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
F931D106MAA Features
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
F931D106MAA Applications
There are a lot of Nichicon F931D106MAA applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial
  • General purpose
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
F931D106MAA
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Published
    2012
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.8034mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm