  • F970G476MCC
F970G476MCC
advertisement
Manufacturer No:
F970G476MCC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-F970G476MCC
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
47μF ±20% 900mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0019mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
F970G476MCC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    F97
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive, High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0019mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm