  • FA-238 48.0000MB-K3
FA-238 48.0000MB-K3
advertisement
Manufacturer No:
FA-238 48.0000MB-K3
Manufacturer:
EPSON
HK JDW NO:
262-FA-238 48.0000MB-K3
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
CRYSTAL 48.00 MHZ 10.0PF SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FA-238 48.0000MB-K3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FA-238
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    TR
  • HTS Code
  • Frequency
    48MHz
  • Frequency Stability
    ±30ppm
  • Physical Dimension
    L3.2XB2.5XH0.7 (mm)/L0.126XB0.098XH0.028 (inch)
  • Operating Frequency
    48MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm
  • Load Capacitance
    10pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±50ppm
  • Drive Level
    1 µW
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm